Używam Blendera od wielu lat. Gdy stwierdzam że brakuje mu pewnej funkcjonalności, tworzę wtyczkę która ją dostarcza. Niektóre z nich przestały być potrzebne, gdyż w którymś z późniejszych wydań Blendera ich funkcje zostały dodane do programu standardowego. Ta strona pokazuje narzędzia które używam w bieżącej wersji Blendera (2.7)

Jeżeli nie wiesz jak instaluje się takie rozszerzenia Blendera, tutaj jest opis, jak dodawać wtyczki do Twojego środowiska.

Aktualnie nie używan żadnych rozszerzeń GIMP i Inkscape.

Krawędź przenikania

Wyznacza punkty wspólne dwóch wskazanych siatek. Łączy odnalezione wierzchołki w jedną krawędź, i umieszcza ją jako rezultat w siatce aktywnego obiektu. Powstaje w ten sposób nowy ciąg wierzchołków (loop), dostępny do dalszej pracy w trybie edycji (Edit Mode). Kliknij tutaj, lub na obrazek, aby przeczytać więcej lub pobrać plik object_intersection.py.

Vertex Tools

Część popularnych przyborów Geom Tools, przeniesiona do Blendera 2.5. Kliknij tutaj, lub na obrazek, aby przeczytać więcej lub pobrać plik mesh_vertex-tools.py.

Deformacja obiektów za pomocą siatki

Ten dodatek pozwala szybko stworzyć i manipulować zespołem modyfikatorów Mesh Deform. Wykorzystuję go do poprawek kształtu całości złożonych z wielu elementów, jak na przykład kadłub. Kliknij tutaj, lub na obrazek, aby przeczytać więcej lub pobrać plik object_mdeform.py.

Pozowanie samolotu

Rozwiązanie ułatwiające sterowanie podwoziem, sterami, i innymi ruchomymi elementami modelu. Kliknij tutaj, lub w ilustrację, by zobaczyć więcej.

IDE Pythona dla Blendera

Jeżeli chciałbyś napisać swoje własne dodatki do Blendera - polecam zintegrowane środowisko programisty, oparte o edytor Eclipse z wtyczką PyDev. Znajdziesz tam profesjonalny edytor z autokompletacją niemal całego API Blendera. Jest tam także porządny, graficzny debugger. Można w nim śledzić działanie skryptów, a nawet wtyczek ("add-ons") Blendera. Napisałem książkę o tym, jak za pomocą tego środowiska tworzyć rozszerzenia Blendera.

Wiele lat temu, w 2007r, napisałem poradnik o użyciu SPE i Winpdb jako IDE dla Blendera 2.4x. Obecnie oba te programy nie działają z Pythonem 3.0, więc musiałem zaproponować nowe rozwiązanie dla dalszych wersji Blendera.

Archiwum

Na wszelki wypadek tutaj umieściłem różne pomoce związane z poprzednimi wersjami Blendera (2.4, 2.5, ...).